gizli-ilim-uzmanlari

İnsanlığı, dünyanın gizli ve dehşet verici şeylerine karşı koruyan bir bilim adamları örgütü var. Bu örgüte bazı gizli ilimler uzmanları kayıtlı.

Dr Arthur Beeman.
Dr Arthur Beeman uzaylıları ve UFO’ları inceleyen bir Gizli Bilimcidir. Bununla birlikte, bir komplo somunu olmaktan uzak, saplantı, ‘ekin çemberi kodunu’ çözerek dünyayı istiladan kurtardığı için haklı görünüyor. Beeman, konuşmasında künt ve kibarca hakaret ediyor. İnsanlara görünüşlerine göre takma adlar verir (örneğin Zak’in saçı, “Skunk-do” veya “Salt and Pepper” gibi isimlerle sonuçlanır). Doktor ve Drew onu yıldönümü akşam yemeğinde uzaktayken Zak, Fiskerton, Komodo ve Zon’u izlemeye çağırdılar. Drew, “Yeraltı Gelini” nde “en sevdiği” olduğunu söyledi. “Kur” içinde Pt. 1′de, Zak’ten sonra Bilim İnsanlarından biri (ve ona “Franken-hair” ve daha sonra “Panda-head” sezonunda yeni bir lakap verdi).

Dr Paul Cheechoo.
Dr Paul Cheechoo, soğuk iklim araştırmalarında uzmanlaşmış bir Gizli Bilimcidir. O ve uzmanlardan oluşan bir ekip, dünyayı tuhaf jeolojik anormallikler araştırmasıyla dolaşıyor. Halen Ellef Ringnes’de görev yapmaktadır. Bir bölümde soğuk havalarda büyüdüğünü ve dolaylı olarak Kanada’dan olduğunu “Engulfer Nerede Yatır” ın sonunda dolaylı olarak ortaya koyduğunu söyler. Cumartesi günleri ekinde bir felakete neden oluyor ya da en azından bunlara dahil oluyor, sonunda hafif bir rahatsızlıkla işaret ediyor. Ayrıca diğer Gizli Bilimcilerden daha fazla mizah anlayışı var ve Zak ile en dost canlısı gibi görünüyor. Van Rook’un cenazesine katıldı.

Dr Miranda Gray.
Dr Miranda Gray, Munya çalıncaya kadar bir Kur Kur parçasına sahip olan Gizli Bilimcidir. Kuantum fiziğinde uzman ve robot yardımcısı Deadbolt ile Antarktika’daki partikül hızlandırma üzerine çalışıyor. Minyatür solucan delikleri yaratabilen bir silahı var ve rakiplerine belli bir mesafeden fiziksel olarak saldırmasına izin veriyor. Abbey Grey’in kız kardeşi ve Leonidas Van Rook’un yanında yer almasından memnun değildi. “Kur” içinde Pt. 1, o Zak sonra bilim adamlarından biridir. “Ahuizoti’nin Bin Gözü” nde, Garip Dünya’yı gözetim için izlediğini ortaya koydu (Zak’i final sezonunda kurtarmasına rağmen). Ayrıca Van Rook’un cenazesine katıldı.

Sürgülü.
Sürgü, Miranda Grey’in yardımcısı olan bir robot. “Kur” içinde Pt. 1 ve “Ahuizotl’un Bin Gözü”, Miranda’ya Zak avında yardımcı oluyor. Bu, göründüğü her bölümde sadece daha sonra yeni ve daha iyi bir şekilde geri gelmek için yok edildiğini yineleyen bir ceza. Miranda, Dead Bolt’in tamir için 37 milyon dolara mal olduğunu da belirtti.

Profesör Talu Mizuki.
Profesör Talu Mizuki, (kendisi tarafından bilinmeyen) suç efendisi ve hayırsever Shoji Fuzen için zihin değiştirme aracı icat eden bir bilim adamıdır. Fuzen’in adamlarından birinin fikrini bir Hibagon’a yerleştirmek için kullanılması istendiğinde, Hibagon’un vücudunu kendisi alır. Bundan sonraki çatışmada, bedeni bir yangında kaybolur ve zihin değiştirme cihazı tahrip olur. Fuzen’e karşı intikam almaya çalıştı ancak Doc tarafından gitmesine izin verdi. Şimdi aklını tekrar vücuda sokmak ve araştırmasına devam etmek için bir yol üzerinde çalışan beyaz kaplanının (bir köpekle zihin değiştirdi) yanında bir mağara laboratuarında yaşıyor. Görünüşe göre, diğer bilim adamlarının Eterno krizini çözmelerine yardımcı olduğu “Eterno” da gösterildiği gibi Gizli Bilim Adamlarının bir üyesi oldu. “Kur” içinde Pt. 1, o Zak sonra bilim adamlarından biridir.

Talu’nun Beyaz Kaplanı.
Beyaz kaplan, Hibagon’un İntikamında Profesör Talu Mizuki’nin evcil hayvanı olarak görülüyor. Beyaz bir kaplanın içindeki bir köpek beynidir. Zak, birine sahip olmanın iyi olacağını söyler ama sonra büyüdüğünde, sahip oldukları evcil hayvanlarla iyi olduğunu söyler.

Dr Henry Cheveyo.
Dr Henry Cheveyo, Kur Taş’ın bir parçasını tutan başka bir Gizli Bilimcidir. Argost çaldı, ardından üçüncü parçanın konumunu ondan çıkarmak için bir kripti paraziti kullandı. Arizona’daki Mesa Gözlemevinde çalışıyor. Cumartesileri öldürmek amaçlı olan ama hayatta kalan bir patlama olayını üstlendiğinde ağır yaralandı.

Ajan Epsilon.
Ajan Epsilon ve 11 yaşındaki “oğlu” Francis, kendi gündemlerine sahip olmalarına rağmen, Gizli Bilim İnsanlarıyla gevşek bir şekilde ittifak yapan gizli bir organizasyonun üyeleridir. Epsilon genellikle “Cildeki Siyahlar” arketipini (görünüş değilse bile davranışta) kişileştiren, kitap ve kitaplarla oldukça ciddi. Ayrıca herkes ve her şey için geniş bir veritabanı olan “dosyalara” erişebiliyor. Ayrıca, koruma için “halkı” olarak adlandırılan bir gruba sahiptir. “Unblinking Eye” da, o ve Francis’in, kuruluşlarının 100 yıl önce bulunan “mükemmel ajan” ın klonları olduğu açıklandı.

Francis.
11 yaşındaki Ajan Epsilon’un oğlu. Francis zeki ve manipülatif, tıpkı “babası” gibi. Francis, izin almadan dokunmaya çalışan herkesi şok eden bir kalkan jeneratörü kullanıyor. O ve Zak, “Paris Eriyor” ve “Uzayın Kenarındaki Sürü” de açıkça görüldüğü gibi bir rekabet içindedir. “Unblinking Eye” da, Francis ve Epsilon’un, 100 yıl önce bulunan kuruluşlarının “mükemmel bir ajan” ın klonları olduğu ve dolayısıyla neden annesi olmadığını açıklayanlar ortaya çıktı. Francis ayrıca, zaman içinde Epsilon’un kendisini büyütmesi için yükseltmesi için kendisine bir “Francis” verileceğini açıkladı. Ayrıca, üzerine yaptığı büyük baskı nedeniyle, bu gerçek üzerinde büyük bir küçümseme ve acılık gösterdi. Zak ona kendi kaderinden sorumlu olduğunu ve sadece başka bir klonun değil, kendi insanı olduğunu söyler. Francis, Zak’in onu kendisine teşekkür etmenin bir yolu olarak yakalamak yerine kaçmasına izin verir ve kaçmasına izin verir (itiraf etmemesine rağmen).